Σε ένα κτίριο-ορόσημο της ελληνικής ιστορίας, παρακολουθούμε τη διάλεξη μιας εισηγήτριας που παραθέτει επινοημένες ετυμολογίες διαφόρων λέξεων της ελληνικής γλώσσας. Με εργαλείο τη γλώσσα και στοιχεία από τη μυθολογία, το νέο έργο του Ευθύμη Φιλίππου διερευνά τη σχέση ιστορίας και Ιστορίας· παρατηρεί το χάσμα ανάμεσα στο ψέμα και στην αλήθεια και τη λεπτή γραμμή που χωρίζει το υποκειμενικό από το αντικειμενικό.
Στη νέα τους συνεργασία, οι διεθνώς καταξιωμένοι και βραβευμένοι Ευθύμης Φιλίππου και Αγγελική Παπούλια συν-σκηνοθετούν μια παράσταση που προσπαθεί να αναδείξει τη σημασία της αβεβαιότητας, της αμφισβήτησης και της ασάφειας σε σχέση με τη γλώσσα, την επικοινωνία και την εθνική ταυτότητα.
Η παράσταση είναι κατάλληλη για θεατές άνω των 15 ετών
Τέλος Υπηρεσίας (Service Fee) αγοράς εισιτηρίων
Η αγορά των εισιτηρίων των παραστάσεων του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου από τα εκδοτήρια της «Ελληνικό Φεστιβάλ Α.Ε» (κεντρικά εκδοτήρια, Ωδείο Ηρώδου Αττικού, Αρχαίο θέατρο Επιδαύρου, Μικρό θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου) δεν επιβαρύνεται με οποιοδήποτε κόστος υπηρεσίας.
Ο αγοραστής επιβαρύνεται με την καταβολή τέλους υπηρεσίας (service fee), στην περίπτωση που προμηθεύεται εισιτήρια μέσω διαδικτύου (οnline) ή και τηλεφωνικά.
Με την αγορά του εισιτηρίου σας αποδέχεστε και τους όρους χρήσης όπως αναφέρονται εδώ: https://aefestival.gr/plirofories-eisitirion/, https://aefestival.gr/oroi-chrisis/
Οι σελίδες: www.aefestival.gr και www.more.com είναι τα μοναδικά επίσημα κανάλια πώλησης εισιτηρίων των εκδηλώσεων του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου. Εισιτήρια που αγοράζονται από μη εξουσιοδοτημένους μεταπωλητές ή πλατφόρμες δε θα θεωρούνται έγκυρα.
Κείμενο Ευθύμης Φιλίππου Σκηνοθεσία Ευθύμης Φιλίππου, Αγγελική Παπούλια Σκηνικός χώρος Κλειώ Μπομπότη Ενδυματολόγος Βασιλεία Ροζάνα Σχεδιασμός φωτισμών Δημήτρης Κασιμάτης Μουσική Παναγιώτης Μελίδης Γραφιστικός σχεδιασμός MNP Athens Σχεδιασμός μακιγιάζ Εύη Ζαφειροπούλου Βοηθός σκηνοθετών Κατερίνα Ρουσιάκη Ερμηνεύουν Ρένη Πιττακή, Αγγελική Παπούλια Συμμετέχουν Jean-Jacques Tesson, Κωνσταντίνα Κολοβού Ερμηνευτής τραγουδιών Γιώργος Ντάβλας Εμφανίζονται στο βίντεο Χρήστος Στέργιογλου και οι χορωδοί Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος, Νίκος Βλασσόπουλος, Αλέκος Κακαβούλης, Γιάννης Καλλέργης, Θέμης Κοτσιφάκης, Νικόλας Κουτρουμπάς, Γιώργος Κρενδιρόπουλος, Αχιλλέας Ρουσιάκης, Γιάννης Τίκωφ Μουσική διδασκαλία και διεύθυνση χορωδίας Μυρτώ Τίκωφ Εκτέλεση παραγωγής Μαρία Δούρου / Vega Lyra Ευχαριστούμε θερμά το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης για την υποστήριξή του και τον Σπύρο Στάβερη για την παραχώρηση της φωτογραφίας των σφαγείων.