Let's close this year with a huge bang! Velocity Arena with I Hate Models, Nur Jaber and Lucia Lu with Blend Athens & Seds on Saturday 30 December at OAKA.
Unleash your techno desires with I Hate Models, the French maestro who shattered genre norms with his debut "Persephone." From industrial-tinged beats to acid-infused rhythms, his high-energy sets are a sonic rollercoaster that defies convention and propels you into a techno frenzy.
Berlin's sonic enchantress, Nur Jaber, transforms emotions into beats, weaving hypnotic tales that transcend borders. With vocals that echo her Lebanese roots, Nur's sets are a journey through the soul of techno, captivating global audiences with every nuanced note.
Berlin-born dynamo Lucia Lu is not just a DJ; she's an icon rewriting the rules of techno. Her sets blend punchy sounds with high-energy flair, challenging stereotypes and creating dancefloor bliss. Join the movement as Lucia Lu redefines the electronic scene with soulful beats and unapologetic celebration.
Saturday 30 December at OAKA.
Ticket presale:
More info:
Let's close this year with a huge bang! Velocity Arena presents I Hate Models, Nur Jaber and Lucia Lu with Blend Athens & SEDS on Saturday 30 December at OAKA.
Η αινιγματική υπερδύναμη της techno, ο I Hate Models, επιστρέφει στην Αθήνα! Ο Γάλλος σούπερσταρ που κατέρριψε τους κανόνες του είδους, ετοιμάζεται να μεταφέρει στο dancefloor το μοναδικό ηχητικό του rollercoaster γεμάτο industrial beats, high-res rhythms, γρήγορα BPMs, σε μία performance γεμάτη ενέργεια, που αψηφά τις συμβάσεις και ωθεί σε μια techno φρενίτιδα.
Η πολυτάλαντη Nur Jaber μεταμορφώνει τα συναισθήματα σε beats, υφαίνοντας υπνωτικές ιστορίες που ξεπερνούν τα σύνορα. Με φωνητικά που απηχούν τις λιβανέζικες ρίζες της, τα sets της Nur ενσωματώνουν μια λεπτή ισορροπία ακατέργαστης δύναμης και συναισθηματικού βάθους - ένα ταξίδι στην ουσία της techno, που συναρπάζει το παγκόσμιο κοινό με κάθε kick.
Γεννημένη στο Βερολίνο, η δυναμική Lucia Lu είναι το απόλυτο ανερχόμενο αστέρι στον χώρο της ηλεκτρονικής μουσικής, φέρνοντας μια νέα προοπτική στη σκηνή. Η μεταδοτική της ενέργεια και ο καινοτόμος ήχος της έχουν γοητεύσει το κοινό, με τα sets της που συνδυάζουν άψογα διάφορα είδη, δημιουργώντας μια ηχητική εμπειρία που είναι ταυτόχρονα δυναμική και deep.
#Velocity #Arena #BlendAthens #Ihatemodels #Seds