στην Κωνσταντινουπόλεως 38
Την Κυριακή 30/10/16 στις 13:00, το NorForSasle Art Net διοργανώνει τρίωρο σεμινάριο σύγχρονου χορού με την Χριστίνα Καρπούζου (χορογράφο, χορεύτρια) στην οδό Κωνσταντινουπόλεως 38 (3ος όροφορς) – Κεραμεικός.
Περιγραφή σεμιναρίου : Το σώμα μας, κομμάτι της συνείδησής μας και δυνατό εργαλείο. Εργαλείο, που όπως όλα τα εργαλεία, όσο μαθαίνεις να το χρησιμοποιείς, τόσο καταλαβαίνεις τη λειτουργία του, τους άπειρους τρόπους που μπορεί να εκφραστεί, βασιζόμενο στην τεχνική του δομή και στη δύναμη που αποκτά. Αποστασιοποιείται από το «εγώ» μας και αποκτά τους δικούς του αυτοματισμούς, κινησιολογικούς δρόμους και «απομονώσεις», κάτι που συχνά καταλήγει να το διαχωρίζει από την έλλογη, διεκπεραιωτική λειτουργία του μυαλού. Στο σεμινάριο θα δώσουμε βάση στην μυϊκή ενδυνάμωση και φυσική κατάσταση του σώματος μέσα από κινησιολογικές ασκήσεις που θα μας φέρουν σε επαφή και σχέση με το πάτωμα, καθώς στη συνέχεια θα μελετήσουμε την τεχνική, τη ροή και τη δράση-αντίδραση που προκύπτει στην κινησιολογία μας, με βάση τον σύγχρονο χορό.
Χριστίνα Καρπούζου (χορεύτρια, χορογράφος)
Γεννήθηκα στην Αθήνα και από μικρή ηλικία ασχολήθηκα με το χορό, αρχικά με το μοντέρνο και τον κλασσικό και έπειτα με τον ελεύθερο αυτοσχεδιασμό, την κινησιολογία και το flamenco. Η εκπαίδευσή μου ως χορεύτρια σύγχρονου χορού και flamenco, πραγματοποιηθήκε σε Αθήνα και Ισπανία, μαθητεύοντας σε διάφορες σχολές και δίπλα σε καταξιωμένους χορευτές και χορεύτριες του κάθε είδους αντίστοιχα. Από το 2009 εργάζομαι ως δασκάλα χορού σε σχολές της Αθήνας, παραδίδοντας μαθήματα σύγχρονου flamenco, καθώς και μαθήματα κινησιολογίας, έκφρασης μέσω του ρυθμού και της κίνησης και ενδυνάμωσης. Από το 2011-2015, διατηρώ δικά μου τμήματα μαθητών/τριών στον πολυχώρο Quilombo Centro Cultural. Κάθε χρόνο διοργανώνω μαθητικές παραστάσεις flamenco για την καλύτερη εκπαίδευση των μαθητών/τριών μου, αναλαμβάνοντας όλη την επιμέλεια και την παραγωγή των διοργανώσεων αυτών. Ως χορεύτρια έχω συνεργαστεί με καταξιωμένους μουσικούς και το 2012 είμαι και η ιδρύτρια της ομάδας μουσικής και χορού, +rythmo. Έχω δώσει παραστάσεις με δική μου παραγωγή, χορογραφία και καλλιτεχνική επιμέλεια σε διάφορους χώρους και θέατρα της Αθήνας.Τα τελευταία χρόνια, ασχολούμαι εντατικά με πολεμικές τέχνες (Kung fu-eagle Claw) και Brazilian jiu jitsu, χάρις των οποίων αναπτύσσω καλύτερη φυσική κατάσταση και ανακαλύπτω καινούργιους δρόμους ισορροπίας του νου και του σώματος. Απο το 2015 είμαι συνιδρύτρια του πολυχώρου Studio Corporal που βρίσκεται στο Κέντρο της Αθήνας. Είμαι μέλος του NorForSale Art Net
Που απευθύνεται : Το σεμινάριο απευθύνεται σε επαγγελματίες και ερασιτέχνες χορευτές, ηθοποιούς και σε όσους έχουν ασχοληθεί με οποιοδήποτε σχετικό είδος άσκησης
Πόσο : 15,00 € | Περιορισμένος αριθμός θέσεων. Απαραίτητη η κράτηση με mail στο norforsale.art@gmail.com
Πού : Κωνσταντινουπόλεως 38 (3ος όροφος), στούντιο Cumana (μετρό Κεραμεικός)
Πότε : Κυριακή 30/10/16 - Τι ώρα : 13:00-16:00 (τρίωρο, αυτοτελές σεμινάριο )
Τηλ. Επικοινωνίας : 6979 096 306 ή 6944 862 521
Περισσότερες πληροφορίες : http://norforsale.com/