ΗΠΑ / USA, 2016
Προβολή σε συνεργασία με το Διεθνές Φεστιβάλ & Αγορά Κινουμένων Σχεδίων της Σύρου Animasyros.
Σ’ ένα σχολείο χτισμένο στην άκρη ενός γκρεμού, ένας μαθητής προσπαθεί να προειδοποιήσει τους συμμαθητές του για το σαθρό έδαφος κάτω απ’ τα πόδια τους. Εξαιτίας του «κίτρινου» παρελθόντος του στη σχολική εφημερίδα, κανείς δεν τον πιστεύει ώσπου ένας σεισμός ξεκολλάει το κτίριο απ’ τη στεριά στέλνοντάς το στον Ειρηνικό. Με μια σημαντική πορεία στον χώρο των κόμικς, ο Dash Shaw επιχειρεί το κινηματογραφικό του ντεμπούτο, αναπαράγοντας το προσωπικό του σχεδιαστικό στυλ. Αυτό στην οθόνη μεταφράζεται σ’ ένα κολάζ ψηφιακών και χειροποίητων ζωγραφιών που δημιουργεί ένα ιλιγγιώδες αποτέλεσμα, ιδανικό για να περιγράψει την σύγχυση στον θεματικό πυρήνα της ταινίας. Μέσα από την διαφθορά, την σάτιρα των media και τις κοινωνικές ομάδες στον μικρόκοσμο ενός σχολείου που βουλιάζει, ο σκηνοθέτης πετυχαίνει μια αλληγορία για το ετοιμόρροπο οικοδόμημα της σύγχρονης αμερικανικής κοινωνίας.
Σκηνοθεσία / Director: Dash Shaw Σενάριο / Screenwriter: Dash Shaw Μουσική / Music: Rani Sharone Μοντάζ / Editor: Alex Abrahams, Lance Edmands
Ηθοποιοί / Principal Cast: Jason Schwartzman, Lena Dunham, Reggie Watts, Maya Rudolph, Susan Sarandon