Τα Δεινά της Θάλασσας / Sea Sorrow
Παρουσία της σκηνοθέτιδας Βανέσα Ρεντγκρέιβ και του Ιδρυτή του «Safe Passage», Λόρδου Άλφρεντ Νταμπς. Προλογίζει και συμμετέχει η Μιμή Ντενίση.
Θα ακολουθήσει συζήτηση με τους συντελεστές, τους «Γιατρούς Χωρίς Σύνορα» και το «Safe Passage».
Ειδικές τιμές εισιτηρίων: 6€, 12€, 20€
Τα έσοδα της προβολής θα ενισχύσουν τις
ανθρωπιστικές οργανώσεις «Γιατροί Χωρίς Σύνορα» και «Safe Passage»
Ξεκινώντας απ' τις παιδικές της αναμνήσεις και φτάνοντας μέχρι τα -αυτονόητα για το θέμα- πλάνα από μία αγωνιώδη διάσωση προσφύγων στο Αιγαίο, η Ρέντγκρειβ πλέκει ένα οπτικό δοκίμιο που ξεπερνάει την σύγχρονη προσφυγική κρίση. Λαμβάνοντας υπόψη τις αφηγήσεις του πνευματικού συνοδοιπόρου της Λόρδου Άλφρεντ Νταμπς, ακόμη και κάποιες αναχρονιστικές αναφορές σε μια προπολεμική φιλελεύθερη ρητορική, προκύπτει ένα ζήτημα παλιό όσο και η Οικουμενική Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου. Η απολύτως συγκροτημένη διαλεκτική που πετυχαίνει να αναπτύξει, κόντρα στις φορτισμένες προσωπικές μαρτυρίες και τα πλάνα παιδιών σε καταυλισμούς, την οδηγεί ακόμη πιο βαθιά, στις απαρχές της δυτικής κουλτούρας: ο Ρέιφ Φάινς ερμηνεύει ένα κομμάτι από την «Τρικυμία» του Σέξπηρ· τα λόγια του Πρόσπερου στην κόρη του Μιράντα ακούγονται πλέον ανατριχιαστικά κυριολεκτικά.